هر کسی زمانش رو صرف کاری می کنه. این اصل مهم می تونه تغییر بزرگی در زندگی افراد بسازه. بعضی از افراد بیشتر وقت خود رو صرف کسب درآمد و انجام کارای سودآور می کنن. یه سریای دیگه به سرمایه گذاری واسه بهتر شدن روابط خود علاقه مند هستن. یه گروه دیگه زمان زیادی انرژی صرف می کنن تا کسب وکاری واسه خود دست وپا کنن که اونقدر انعطاف پذیر باشه تا وقت آزاد بیشتری در اختیارشون بذاره. یه گروه دیگه قسمت کلی ی زندگی شون رو واسه کارای عام المنفعه صرف می کنن. چه شما جزو دسته ای باشین که سرمایه و ثروت بیشتری بخواهید، چه جزو کسائی که به روابط خود اهمیت بیشتری میدن، طرفدار آزادی زیاد باشین یا به دنبال تاثیرگذاری روی افراد یا جامعه، تموم این موارد لازمه تمرکز روی یک مفهومه: «ارزش وقت». شاید شمام مثل من به دنبال همه اینا (ثروت، رابطه، آزادی، نفوذ و تأثیرگذاری) هستین و بیشتر از همه هم سلامتی می خواید. اما همه نمی تونن همه چیز رو از همون اول داشته باشن. پس احتیاج دارین یاد بگیرین در زندگی روزمره هنگام روبرو شدن با موارد مختلف، چیجوری زمان رو مدیریت کنین تا تعادل برقرار شه. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا ارزش وقت تون رو کشف و از این اطلاعات واسه گذراندن مؤثرتر زمان در زندگی تون استفاده کنین. این چیزیه که بیشتر افراد با هر سطح درآمد و روش زندگی احتیاج دارن بدونن. این مقاله یادتون می ده در عرض ۱۵ دقیقه ارزش واقعی زمان تون رو منطقی تر حدس بزنین و قادر باشین با توجه بهش تصمیمات آگاهانه تری بگیرین. پیشنهاد می کنم همه این نوشته رو بخونن. مهمه بدونیم چیجوری در هر موقعیت و شرایطی، از وقت مون به بهترین روش استفاده کنیم.

 

ارزش یک ساعت چقدره؟

چند هفته قبل اینکه نوشتن این مقاله رو شروع کنم، باید یک چمدون کوچیک واسه سفری که در پیش داشتم می خریدم. بعد از جستجوی زیاد آخرش چمدون مورد نظرم رو پیدا کردم، یک چمدون ارزون قیمت و مقرون به صرفه که فقط یک مشکل داشت، این چمدون ساخت انگلستان بود و هزینه حمل اون با کشتی تا آمریکا چند برابر قیمت خودش می شد. در همون لحظه از خریدن چمدون بیخیال شدم و دوباره دنبال چمدون دیگری گشتم اما این بار در مغازه های کوچیک و ارزون قیمت. فهمیدم که یکی از سازنده های این چمدونا در شهر نیویورک نمایندگی داره و من چند هفته بعد به این شهر سفر می کردم. آدرس مغازه رو بررسی کردم و فهمیدم تا محل اقامت من در نیویورک یک ساعت فاصله داره. این اتفاق باعث شد من به فکر موضوع این مقاله بیفتم.

یک ساعت از وقت من به اندازه هزینه حمل و نقل یک چمدون مسافرتی ارزش داشت؟ باید در وقت صرفه جویی می کردم و هزینه حمل چمدون تا آمریکا رو می پرداختم یا باید پولم رو پس انداز می کردم و یک ساعت وقت هدر می دادم و حضوری چمدون رو می خریدم؟ واقعیت اینه که من نمی دونستم کار درست کدامه، اینکه به مغازه بروم یا پول اضافه خرج کنم. صرف زمان یا پول؟

پول-نام-تصویر

بیایید جور دیگری به این موضوع نگاه کنیم و ببینیم هر کدوم از ما خود ارزش وقت واسه مون چقدره. مثلا اگه کسی به شما بگه که واسه یک ساعت کار، مبلغی خیلی کمتر از مبلغ عادی پرداخت می کنه شما بی معطلی پیشنهاد کاری اش رو رد می کنین در عین حال اگه کسی به شما پیشنهاد همون کار رو با دستمزد هر ساعت چندبرابر عرف عادی بده فورا قبول می کنین. کاره که ارزش وقت شما رو مشخص می کنه. هر چقدر شما در مورد شرایط کاری حد میونه رو در نظر بگیرین میزان اثر کار روی ارزش وقت شما، کمتر خودشو نشون می ده و شرایط متعادل تر می شه. البته مشکل بازم به قوت خود باقیه چون بیشتر زندگی در منطقه خاکستری یا همون وضعیت بلاتکلیفی ارزش گذاری زمان میگذره. مثل زمانی که مثلا شما می تونین یک بلیط هواپیما با میزان عادی بخرین و بدون توقف به مقصدتان سفر کنین در حالیکه بلیط همون راه اگه یه بار در یک فرودگاه بین راه توقف داشته باشین ارزون تر تموم می شه. ترجیح میدید چند ساعت وقت تون در ترانزیت فرودگاه کشور واسطه بگذره و مبلغی صرفه جویی شه یا از نه مبلغ اضافی بگذرید اما زودتر به مقصد برسین؟ حاضرید این هفته رو به کار کردن واسه یک مشتری بدین که مبلغ دستمزدتان رو بالاتر از حد عادی و بی معطلی بعد از انجام کارش پرداخت می کنه؟ یا حاضرید تموم طول سال آینده رو روی یک ایده کسب وکار تمرکز کنین که می تونه واسه تون چندین برابر درآمدتان سرمایه تولید کنه؟

همه ما انتخابای زیادی مثل اینا داریم، اما بیشترمان طبق احساسات یا حدس و فکر تصمیم می گیریم و هیچوقت در نظر نمی گیریم که مهمترین چیز یعنی وقت مون واقعا چقدر ارزش داره. ارزش وقت موضوعی نسبیه و هرکی به نحوی خاص واسه زمانش ارزش قائله ولی تعداد خیلی کمی از افراد می تونن ارزش وقت شون رو با یک عدد مشخص کنن. من هم تا چند وقت پیش نمی دونستم زمانم چقدر می ارزه!

چه جوری ارزش واقعی وقت تون رو محاسبه کنین

موضوع ی «پول یا وقت» وادارم کرد به هر متخصص یا شخصی که تجربه ای در این مورد داشت و می تونست کمک کنه مراجعه کنم. از کارآفرینان و مشاوران متخصص برنامه ریزی واسه بهره وری گرفته تا مدیران اجرایی و حتی بازیکنان حرفه ای پوکر، با همه درباره اینکه بهترین راه تعیین ارزش وقت چیه و چیجوری می شه طبق اطلاعات موجود بهترین تصمیم رو گرفت صحبت کردم. بعد سعی کردم در یک محدوده زمانی تقریبا حدود سه ماه هر ساعتی رو که کذرونده بودم بررسی کنم و ارزش هر ساعت رو با استفاده از چند معادله مختلف محاسبه کنم. نگران نباشید. من تموم این تحقیقات و آزمایشا رو به یک مراحل تقریبا ساده و قابل فهم واسه همه تبدیل کردم که به شمام یاد میدم. کل این مراحل ۱۵ دقیقه طول می کشه ولی نتیجه قابل تأملی داره.

برنامه-ریزی

می خواهیم با روش بررسی درآمد واسه محاسبه ارزش وقت شروع کنیم. این محاسبات فقط طبق درآمد شما یعنی مقدار پول دریافتی شما انجام می شه واسه همین اسم روش بررسی درآمد رو براش انتخاب کردم. این محاسبات به شما کمک خواهدکرد موقع خرید و پول خرج کردنای روزانه تصمیمای بهتری بگیرین (یادتون میاد: من باید واسه حمل چمدون پول اضافه می دادم یا یک ساعت تا مغازه رانندگی می کردم؟)

واسه شروع شما به دو عامل احتیاج دارین:

  1. مقدار زمانی که صرف به دست آوردن پول می کنین
  2. مقدار پولی که در مدت زمان مشخص بدست میارید

اجازه بدین درباره چگونگی گرفتن این دو عدد صحبت کنیم تا با یک محاسبه سریع بتونین ارزش وقت رو محاسبه کنین.

مرحله اول: چگونگی محاسبه وقت تون

قدم اول اندازه گیری تمومِ وقتیه که شما صرف کسب درآمد می کنین، نه فقط مقدار ساعتایی که به شکل فیزیکی سرکار هستین. مثلا اگه شما یک ساعت از وقت روزانه تون رو در رفت وآمد به محل کارتون می گذرونین و ۸ ساعت در روز کار می کنین شما ۹ ساعت از وقت تون رو صرف پول درآوردن در یک روز کردین. مثل همین مثال شما باید تموم زمانایی رو که صرف موارد جانبی به دلیل کارتون مثل سپردن فرزندان تون به مهدکودک یا بقیه موارد دیگر می شه در نظر بگیرین. با استفاده از این اعداد میتونیم یک تصویر کامل از تموم زمانایی که شما در هر سال صرف کسب درآمد و پول کردین داشته باشیم.

نگران نباشید تنها شما نیستین که واسه حدس زدن وقتای یک روز با خودتون کلنجار می روید. خیلی از افراد درباره جایایی که هر روز در یک ۲۴ ساعت رفت وآمد کردن حضور ذهن دقیقی ندارن. اگه مطمئن نیستین، چقدر از وقت تون رو صرف کارتون کردین (با توجه به تعریفی که گفته شد) پیشنهاد می کنم ۲۵۰۰ ساعت در یک سال رو به عنوان شروع در نظر بگیرین. واسه این عدد اینطور فرض شده که شما ۱۰ ساعت در هر روز مشغول کار و مشغول رفت وآمد به محل کارتون یا درحال انجام کارایی در مورد شغل تون بودین، کارایی که به دلیل شاغل بودن مجبور به انجام اونا شدین، این زمان واسه ۵ روز کار در هفته یعنی ۵۰ ساعت در هر هفته در نظر گرفته شده. اگه شما ۵۰ هفته در یک سال کار کنین یعنی دو هفته رو تعطیل باشین پس می شه ۲۵۰۰ ساعت در سال. محاسبه ساعات کار با توجه به مواردی که باید در نظر گرفته شه بر عهده خود شماس و نسبت به شرایط هر کسی فرق داره اما فکر می کنم به طور متوسط واسه کسی که کارمند تموم وقت باشه ۲۵۰۰ ساعت زمان مناسبیه که همه شما به عدد معقولی برسین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چرخه فروش چیه و چه کاربردی داره؟ 

من به عنوان یک کارآفرین بیشتر وقت خود رو در حال کارکردن با رایانه هستم. زمانی که شروع به امتحان وقت خود کردم نرم افزاری به نام: Rescue Time رو نصب کردم. این نرم افزار مقدار دقیق زمانایی که من در هر بار کارکردن سپری کرده بودم، ضبط می کرد (چه قدر زمان صرف خوندن هر سایت، استفاده از هر نرم افزار، مرور رسانه ها در فضای مجازی و موارد دیگر شده). بعد از جمع آوری اطلاعات مربوط به سه ماه، من از تعداد دیگری از برنامه های کاربردی تکمیل کننده واسه حدس زمان استفاده کردم. حتی تموم زمانایی که به کتاب خوندن اختصاص داده بودم یا صرف شنیدن چیزی کرده بودم حدس زدم. با استفاده از رقمایی که نرم افزار Rescue Time نشون داد و حدسای منطقی، فهمیدم که در حدود ۲۷۴۲ ساعت در هر سال کار کردم. چون دسته بندی این نرم افزار جدا شده قادر بودم زمان خود رو خیلی راحت دسته بندی کنم: زمانای نوشتن، خوندن، طراحی سایت، بازاریابی و چیزای دیگه ای به جز اینا. البته این جدا جزئیات واسه محاسبات ما لازم نیس اما واسه روشای دقیق تر گرفتن عدد ارزش وقت مهمه. حالا تنها چیزی که شما احتیاج دارین یک محاسبه مناسب از ساعاتیه که صرف پول درآوردن در هر سال می کنین.

مرحله دوم: چگونگی محاسبه درآمدتان

دومین فاکتوری که شما به محاسبه اون احتیاج دارین اینه که ببینین چقدر پول در مدت زمان کارکردن تون در میارید. این مرحله خیلی ساده س!. اگه شما به شکل ساعتی دستمزد می گیرین یا کارمند حقوق بگیر هستین فقط کافیه به چک دستمزدتان یا فیش حقوقی تون نگاهی بندازین اگه فیشای حقوقی تون در یک سال تغییر زیادی نداشته باشه با توجه به مالیاتی که می پردازید، می تونین همون عدد فیش حقوقی تون رو در نظر بگیرین. البته باید خرجای جانبی و هر فعالیت مستقلی که درآمدزا بوده و یا پول بابتش صرف شده رو هم محاسبه کنین چون اگه یادتون باشه در مرحله اول که محاسبه وقت بود تموم فعالیتا در نظر گرفته شد. عددی که بدست میاریم باید باقی مونده درآمد بعد از کسر مالیات باشه. در مورد کارمندان و افراد حقوق بگیر، دستمزد معمولا بعد از کسر مالیات پرداخت می شه و مشکلی وجود نداره اما اگه شما از کسب وکار خود پول در میارید باید مالیات و هزینه های جانبی شغل تون مثل هزینه و چیزای دیگه ای به جز اینا رو از لیست خط بزنین. واسه اینکار می تونین از روشای مختلف استفاده کنین. بعضی از سرویسای خدمات حسابداری بطور اتوماتیک اطلاعات رو از حساب شما بیرون میکشن و دستورالعملای مالیاتی رو آماده می کنن. من با چند کلیک ساده تونستم بفهمم درزمان یک ماه یا سه ماه یا در سال قبل چقدر درآمد بدست آوردم. اگه شمام کارآفرین هستین پیشنهاد می کنم از نرم افزارهای مثل واسه محاسبه درآمدتان در سال استفاده کنین چون کسب و کارای کوچیک درآمدشان ماه به ماه در نوسانه و داشتن چشم اندازِ زمانیِ وسیع تر می تونه به شما کمک کنه تناقضات موجود در روند کارتون رو از بین ببرین و قدر ارزش واقعی وقت خود رو بدونین.

مرحله سوم: چگونگی محاسبه ارزش وقت تون

حالا عدد کل درآمد خود رو که در مرحله دوم محاسبه کردین به عدد کل زمانای صرف شده که در مرحله اول بدست آوردید، تقسیم کنین.

مثلا همونجوریکه قبل تر هم توضیح دادم اگه وقتی که شما در یک سال صرف پول درآوردن می کنین ۲۵۰۰ ساعت در نظر بگیریم:

با درآمد ۱۲,۰۰۰,۰۰۰ تومن در سال، ارزش وقت شما به ازای هر ساعت ۴,۸۰۰ تومانه.

با درآمد ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ تومن در سال، ارزش وقت تون به ازای هر ساعت ۱۲,۰۰۰ تومانه.

باید بار دیگر یادآوری کنم تموم این ارقام بدست اومده با فرض ۲۵۰۰ ساعت اشتغال به کار در یک ساله و اگه شما بیشتر یا کمتر از این مقدار در یک سال کار می کنین باید تموم ارقام رو بر همون پایه محاسبه کنین.

سؤالی که شاید در این مرحله واسه تون پیش بیاد اینه که این اعداد دقیق هستن؟

زمانی که من واسه اولین بار این اعداد رو بدست آوردم غافلگیر شدم. ارزش یک ساعت از وقت من خیلی پایین تر از رقمی بود که فکر می کردم. به این فکر افتادم که مثلا چه جوری می شه که یک مشاور که درآمدش در یک ساعت ۱۰۰ هزار تومانه ۲۵۰ میلیون تومن در سال پول در نمی آورد. چه جوری همچین چیزی ممکنه؟! جواب اینه که این افراد ۱۰۰ هزار تومن رو واسه ساعتای مفیدشان دریافت می کنن نه تموم ساعاتی که در حال کارکردن هستن. وقتی که عدد کل درآمدشان رو بر عدد کل زمانای صرف شده تقسیم می کنیم ارزش هر ساعت از وقت شون خیلی کمتر از چیزی می شه که اونا واسه هرساعت کار با مراجعه کنندهای خودشون دریافت می کنن. اگه شمام مثل من باشین اولین چیزی که واسه تون مهمه بررسی دقت و صحت این اعداد و ارقامه ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍. روشی که ما واسه مشخص کردن ارزش وقت شما استفاده کردیم، روش محاسبه مقدار خالص دریافتی بود چون مبنای اون مقدار پول خالصیه که بعد از کسر مبالغ مختلف مثل هزینه ها و مالیات باقی می مونه. من فهمیدم که دو روش دیگر هم واسه محاسبه مقدار خالص درآمد دریافتی یک فرد هست. سعی می کنم این دو روش رو هم به طور خلاصه به شما توضیح دهم. اما باور دارم مثالای مرحله سوم که قبلا درباره اش صحبت کردیم بهترین روش واسه فهم کامل این موضوعه.

اولین روش بررسی درست بودن عددی که بدست آورده اید روش محاسبه میزان بازاره. روش میزان بازار میزان دستمزد شما رو واسه کار در هر شرکت یا محل دیگری در همون شغل خودتون مشخص می کنه. من مقدار خیلی از وقت خود رو صرف نوشتن می کنم پس میتونم در هر جایی که به یک نویسنده واسه ایجاد محتوا نیازه استخدام شوم . ضمنا من بیشتر زمانم رو صرف ایجاد راه هایی واسه ارتقای کسب وکارها می کنم پس میتونم به عنوان یک مدیر پیشرفت کسب وکار هم استخدام شوم. پس به میزان حقوق و دستمزد مناسب واسه هر شغلی که دارای شرایط اون هستم توجه کردم و بعد اونو بر ساعات کاری تقسیم کردم و اینطوری ارزش وقت من با روش دیگری مشخص شد. شمام می تونین از این روش به محاسبه ارزش واقعی وقت تون، یعنی اون چیزی که باید باشه با توجه به بازار کارتون برسین.

راه دیگر محاسبه، روش طبق هزینه. در این روش شما به شخص دیگری دستمزد میدید تا کاری رو که خودتون می تونین انجام بدین، اون واسه تون بکنه. یعنی تصور کنین که شما رئیس هستین و کسی رو واسه انجام کارتون استخدام کردین. من با تقسیم بندی کردن شغلم به وظایف خاص شروع کردم (نوشتن، بازاریابی) و مقدار زمانم رو واسه هر کدوم از این وظایف محاسبه کردم. فهمیدم که باید چقدر بدم تا کس دیگری کارام رو به شکل تموم وقت بکنه. بعد کمی سبک، سنگین کردم و میانگینی از همه وظایف شغلی ام بدست آوردم تا به یک میزان کلی برسم، اینطوری میزان پولی که حاضرم با این دستمزد کس دیگری کارام رو هر روز برایم بکنه بدست اومد. در آخر این عدد رو بر تعداد کل ساعات کاری تقسیم کردم. حالا از همه روش ها ۳ عدد بدست اومده بود که من متوسط ارزش وقتم رو با این ۳ عدد محاسبه کردم. متوجه هستم که اعداد بدست اومده از این ۳ روش مختلف ممکنه خیلی با هم اختلاف داشته باشن ولی ارزش وقت شما معدل بدست اومده از هر ۳ روشه.

خوب، الان روش محاسبه ارزش وقت ما کامل شده. با محاسبات بالا قادر به تعیین یک محاسبه سریع و دقیق از ارزش وقت مون هستیم و می تونیم محدود کردنا رو در نظر داشته باشیم و با توجه به اونا تصمیمات بهتری بگیریم.

مثلا: اگه شما بدونین ارزش وقت شما هر ساعت ۱۲ هزار تومانه هیچوقت واسه دریافت یک کارت هدیه ۵ هزار تومانی نیم ساعت منتظر نمی شین.

اگه شما بدونین ارزش وقت شما ساعتی ۳۰ هزار تومانه، همیشه ۲۰ هزار تومن هزینه پیک واسه یک جنس رو می پردازید و اینترنتی خرید می کنین و وقت تون رو واسه رفتن به مغازه و خرید تلف نمی کنین.

اگه شما بدونین که ارزش هر ساعت از وقت تون ۱۰۰ هزار تومانه، بلیط هواپیمای یه سره می گیرین که دو ساعت در فرودگاه واسه ترانزیت معطل نشید حتی اگه قیمت بلیط ۱۵۰ هزار تومن گران تر از بلیط با یه بار توقف باشه.

حالا شما میدونید هر ساعت از وقت شما واقعا چقدر ارزش داره پس می تونین هر روز تصمیمات بهتری بگیرین.

منبع : jamesclear۱

دسته‌ها: آموزشی